G2K3N10H
DigiKey Part Number
4822-G2K3N10HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2K3N10H
Description
MOSFET N-CH 100V 2A SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 2A (Tc) 2.4W (Tc) Surface Mount SOT-223
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
220mOhm @ 2A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
2.4W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Supplier Device Package
SOT-223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V