SMCJ78CA-13 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Upgrade
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
126V Clamp 11.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ78CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ78CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ78CA-13
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ78CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V