BZX84C6V8W-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX84C6V8W-7 |
Description | DIODE ZENER 6.8V 200MW SOT323 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 6.8 V 200 mW ±6% Surface Mount SOT-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZX84C6V8W-7 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -65°C ~ 125°C (TJ) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±6% | Supplier Device Package SOT-323 |
Power - Max 200 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms |