AP66300QFVBW-13
DigiKey Part Number
31-AP66300QFVBW-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP66300QFVBW-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP66300QFVBW-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP66300QFVBW-13
Description
IC REG BUCK ADJ 3A U-QFN4040-16
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 16-UQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP66300QFVBW-13 Models
Category
Voltage - Output (Max)
50V
Frequency - Switching
300kHz ~ 2.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Input (Min)
3.8V
Supplier Device Package
U-QFN4040-16/SWP (Type UXB)
Voltage - Input (Max)
60V