AP66300FVBW-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 16-UQFN Exposed Pad
AP66300FVBW-13
DigiKey Part Number
31-AP66300FVBW-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP66300FVBW-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP66300FVBW-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP66300FVBW-13
Description
IC REG BUCK ADJ 3A U-QFN4040-16
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
50V
Frequency - Switching
300kHz ~ 2.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package
U-QFN4040-16/SWP (Type UXB)
Voltage - Input (Min)
3.8V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
60V