DSOS-0416-24D
DSOS-0416-24D
Delta Standard Solenoid Products | Digi-Key Daily
DSOS-0416-24D
DigiKey Part Number
1144-1401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOS-0416-24D
Description
SOLENOID PUSH INTERMITTENT 24V
Customer Reference
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Open Frame (Push) Type 0.060" (1.52mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
0.060" (1.52mm)
Power (Watts)
3.6 W
Series
DC Resistance (DCR)
160Ohm
Size / Dimension
0.622" L x 0.304" W x 0.393" H (15.80mm x 7.72mm x 9.98mm)
Diameter - Shaft
0.165" (4.19mm)
Type
Open Frame (Push)
Shaft Detail
Round
Duty Cycle
Intermittent
Weight
0.013 lb (5.9 g)
Voltage - Rated
24VDC