DSTL-0418-12
DSTL-0418-12
Delta Standard Solenoid Products | Digi-Key Daily
DSTL-0418-12
DigiKey Part Number
1144-1296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSTL-0418-12
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 12V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Closed Frame (Pull), Tubular Type 0.125" (3.18mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSTL-0418-12 Models
Category
Power (Watts)
1.3 W
Manufacturer
Delta Electronics
DC Resistance (DCR)
110Ohm
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Box
Termination Style
Wire Leads with Connector
Part Status
Active
Size / Dimension
0.504" Dia x 0.689" L (12.80mm x 17.50mm)
Technology
Electromechanical
Diameter - Shaft
0.156" (3.97mm)
Type
Closed Frame (Pull), Tubular
Shaft Detail
Round
Duty Cycle
Continuous
Weight
0.029 lb (13.15 g)
Voltage - Rated
12VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.125" (3.18mm)