DSML-1153-24C
DigiKey Part Number
1144-1416-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-1153-24C
Description
SOLENOID LATCH PULL CONT 24V
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.750" (19.05mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
0.750" (19.05mm)
Power (Watts)
7 W
Series
DC Resistance (DCR)
82Ohm
Termination Style
Quick Connect - 0.110"/0.187"
Size / Dimension
2.010" L x 1.000" W x 1.220" H (51.05mm x 25.40mm x 30.99mm)
Diameter - Shaft
0.438" (11.13mm)
Duty Cycle
Continuous
Voltage - Rated
24VDC