DSOL-0844-24
DSOL-0844-24
Delta Standard Solenoid Products | Digi-Key Daily
DSOL-0844-24
DigiKey Part Number
1144-1303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-0844-24
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 24V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 24VDC Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSOL-0844-24 Models
Category
Power (Watts)
20 W
DC Resistance (DCR)
29Ohm
Box
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
1.730" L x 0.840" W x 1.130" H (43.94mm x 21.34mm x 28.70mm)
Diameter - Shaft
0.313" (7.95mm)
Type
Open Frame (Pull)
Shaft Detail
Clevis
Duty Cycle
Continuous
Weight
0.21 lb (95.25 g)
Voltage - Rated
24VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.500" (12.70mm)