ELXY350ELL122ML25S
DigiKey Part Number
565-ELXY350ELL122ML25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY350ELL122ML25S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXY350ELL122ML25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.242 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.07 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C