EKZH350ELL470ME111
DigiKey Part Number
565-EKZH350ELL470ME111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH350ELL470ME111
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
132 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
330 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
240 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C