35ZLH47MEFC5X11
DigiKey Part Number
1189-1302-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLH47MEFC5X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35ZLH47MEFC5X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
172.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
345 mA @ 100 kHz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C