CT43P-35W300-1
DigiKey Part Number
2603-CT43P-35W300-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT43P-35W300-1
Description
BUZZER PIEZO 30V 43MM WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 30 V 8mA 3kHz 110dB @ 30V, 30cm Wire Lead Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CT43P-35W300-1 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
110dB @ 30V, 30cm
Packaging
Tray
Current - Supply
8mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Wire Lead
Voltage - Rated
30 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
1 ~ 35V
Size / Dimension
1.693" Dia (43.00mm)
Frequency
3kHz
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)