CT30P-50T400-1
DigiKey Part Number
2603-CT30P-50T400-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT30P-50T400-1
Description
BUZZER PIEZO 18V 30MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 18 V 80mA 4kHz 100dB @ 18V, 100cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CT30P-50T400-1 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
100dB @ 18V, 100cm
Packaging
Tray
Current - Supply
80mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
18 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
50V
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Frequency
4kHz
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)