PTS845VM20SMTR4 LFS
DigiKey Part Number
108-PTS845VM20SMTR4LFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-PTS845VM20SMTR4LFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-PTS845VM20SMTR4LFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS845VM20SMTR4 LFS
Description
PTS845 Series 4.5x3.4mm SMT Side
Actuator Length, Right Angle
3.40mm
Outline
4.50mm x 2.55mm
Operating Force
160gf
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.20mm