PTS845VM20PSMTR41M LFS
DigiKey Part Number
108-PTS845VM20PSMTR41MLFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-PTS845VM20PSMTR41MLFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-PTS845VM20PSMTR41MLFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS845VM20PSMTR41M LFS
Description
PTS845 Series 4.5x3.4mm SMT Side
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Surface Mount, Right Angle
Category
Actuator Length, Right Angle
3.40mm
Mfr
Actuator Orientation
Side Actuated
Series
Termination Style
Gull Wing
Digi-Reel®
Outline
4.50mm x 2.55mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
160gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.20mm