1201M2S3CQE2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Knitter-Switch
In Stock: 235
Datasheet
Similar
NKK Switches
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
In Stock: 0
Slide Switch DPDT Through Hole
Slide Switch DPDT Through Hole
1201M2S3CQE2
1201M2S3CQE2
1201M2S3CQE2
DigiKey Part Number
CKN5003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1201M2S3CQE2
Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1201M2S3CQE2 Models
Category
Actuator Length
5.08mm
Manufacturer
C&K
Contact Material
Copper
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
DPDT
Features
Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals
Contact Timing
Not Specified
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Switch Function
On-On
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Current Rating (Amps)
6A (AC/DC)
Switch Travel
2.16mm
Voltage Rating - AC
120 V
Electrical Life
40,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V