1201M1S3ZQE2
1201M1S3ZQE2
1201M1S3ZQE2
DigiKey Part Number
CKN5061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1201M1S3ZQE2
Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DPDT Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1201M1S3ZQE2 Models
Category
Actuator Length
5.08mm
Manufacturer
C&K
Contact Material
Copper
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Circuit
DPDT
Features
Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals
Contact Timing
Not Specified
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Switch Function
On-On
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Current Rating (Amps)
6A (AC/DC)
Switch Travel
2.16mm
Voltage Rating - AC
120 V
Electrical Life
40,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V