AWG28-50/F-1/300
DigiKey Part Number
AE50B-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWG28-50/F-1/300
Description
CBL RIBN 50COND 0.039 MULTI 25'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Multiple 50 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 25.0' (7.62m)
Category
Shielding
Unshielded
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Packaging
Box
Ribbon Width
1.969" (50.01mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Number of Conductors
50
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Length
25.0' (7.62m)
Wire Gauge
28 AWG
Insulation Resistance
100MOhms
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG