AWG28-50/F-1/300 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | AE50B-10-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AWG28-50/F-1/300 |
Description | CBL RIBN 50COND 0.039 MULTI 10' |
Customer Reference | |
Detailed Description | Flat Ribbon Cable Multiple 50 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 10.0' (3.05m) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Unshielded |
Mfr | Jacket Color |
Series | Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm) |
Packaging Box | Ribbon Width 1.969" (50.01mm) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Cable Type Flat Cable | Voltage 300 V |
Number of Conductors 50 | Operating Temperature -10°C ~ 105°C |
Pitch | Ratings UL Style 2651 |
Length 10.0' (3.05m) | Conductor Material Copper, Tinned |
Wire Gauge 28 AWG | Insulation Resistance 100MOhms |
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG | Base Product Number |