MSAS-12PMMP-SF8001
DigiKey Part Number
MSAS-12PMMP-SF8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSAS-12PMMP-SF8001
Description
M12 PANEL PCB SHIELD CONN
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Color
Silver
Connector Type
Features
Ground
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
30V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C