MSAS-12PFFS-SF8001
DigiKey Part Number
1754-MSAS-12PFFS-SF8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSAS-12PFFS-SF8001
Description
M SERIES, M12, 1.5A, 12 PINS, RE
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Color
Black
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
1.5A
Shell Size - Insert
M12-12
Voltage Rating
30VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C