M12A-10PMMS-SF8001 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol LTW
In Stock: 14
Datasheet
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
M12A-10PMMS-SF8001
DigiKey Part Number
M12A-10PMMS-SF8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12A-10PMMS-SF8001
Description
M12 PANEL SOLDER CONN
Detailed Description
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
M12-10
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
30V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C