M12A-10PMMS-SF8002
DigiKey Part Number
M12A-10PMMS-SF8002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12A-10PMMS-SF8002
Description
M12 PANEL SOLDER CONN
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
M12-10
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
30V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C