ECQ-U2A104ML | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P10730-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECQ-U2A104ML |
Description | CAP FILM 0.1UF 20% 275VAC RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 275V Polyester, Metallized Radial |
EDA/CAD Models | ECQ-U2A104ML Models |
Category | Mounting Type Through Hole |
Mfr | Package / Case |
Series | Size / Dimension 0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm) |
Packaging Bulk | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Part Status Obsolete | Termination PC Pins |
Capacitance | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Tolerance ±20% | Applications EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - AC 275V | Ratings X2 |
Dielectric Material | Base Product Number |
Operating Temperature -40°C ~ 100°C |