SMD1210B005TF/60 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMD1210B005TF/60 |
Description | PPTC 1210 60V 0.05A 0.6W |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 50 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 1.5 s |
Manufacturer YAGEO | Resistance - Initial (Ri) (Min) 3.6 Ohms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 50 Ohms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 1210 (3225 Metric), Concave |
Voltage - Max 60V | Size / Dimension 0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA | Thickness (Max) 0.049" (1.25mm) |
Current - Trip (It) 150 mA | Approval Agency cUL, TUV, UL |
Current - Max 10 A |