SMBJ26A/TR7
DigiKey Part Number
13-SMBJ26A/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMBJ26A/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMBJ26A/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ26A/TR7
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V