JB12F7500R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | JB12F7500R |
Description | FUSE 1206 0.75A 63VDC FAST |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 750 mA 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Fast Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 0.028 |
Part Status Active | Approval Agency cURus |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W x 0.026" H (3.20mm x 1.60mm x 0.65mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 850 mOhms |