CFR-12JB-52-300R
DigiKey Part Number
13-CFR-12JB-52-300R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR-12JB-52-300R
Description
RES 300 OHM 5% 1/6W AXIAL
Detailed Description
300 Ohms ±5% 0.167W, 1/6W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Carbon Film
EDA/CAD Models
CFR-12JB-52-300R Models
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)