CC1206JRNPOBBN101
DigiKey Part Number
311-1496-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1496-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1496-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206JRNPOBBN101
Description
CAP CER 100PF 500V C0G/NPO 1206
Detailed Description
100 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CC1206JRNPOBBN101 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)