AF0805FR-0720KL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 156,804
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 8,393
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 888
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 16
Parametric Equivalent
20 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
AF0805FR-0720KL
DigiKey Part Number
13-AF0805FR-0720KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AF0805FR-0720KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AF0805FR-0720KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0805FR-0720KL
Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AF0805FR-0720KL Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)