AC1206JKNPOCBN101
DigiKey Part Number
13-AC1206JKNPOCBN101TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC1206JKNPOCBN101CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC1206JKNPOCBN101DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206JKNPOCBN101
Description
CAP CER 100PF 1KV C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)