Q01-12CTR
DigiKey Part Number
1470-3301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q01-12CTR
Description
DC DC CONVERTER 100V 500MW
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Isolated Module DC DC Converter 1 Output 100V 10mA 0.7V - 12V Input
Category
Power (Watts)
500 mW
Mfr
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Proportional Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Type
High Voltage - Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
0.7V
Size / Dimension
0.50" L x 0.50" W x 0.50" H (12.7mm x 12.7mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
12V
Standard Number
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
10mA