ECM40UT34
DigiKey Part Number
1470-1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECM40UT34
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 40W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 3.3V 5V 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
500 mA
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
80%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
3.3V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Output 2
5V
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 3
12V
Standard Number
Current - Output 1
6 A
Current - Output 2
1.5 A