ECM40UT31
DigiKey Part Number
1470-1238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECM40UT31
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -12V 40W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
500 mA
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
80%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Output 2
12V
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 3
Current - Output 1
6 A
Current - Output 2
2 A