ECE40US03-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 2
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 32
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 85 ~ 264 VAC Input
ECE40US03-S
DigiKey Part Number
1470-1129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE40US03-S
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
73%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
3.3V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10 A