E4M0015075J2-TR
DigiKey Part Number
1697-E4M0015075J2-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1697-E4M0015075J2-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
1697-E4M0015075J2-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E4M0015075J2-TR
Description
MOSFETS 5128 PF 554W 3.8V 180 NC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 750 V 156A (Tc) 554W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E4M0015075J2-TR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 15.4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
180 nC @ 15 V
Series
Vgs (Max)
+19V, -8V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5128 pF @ 500 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
554W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Supplier Device Package
TO-263-7
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21mOhm @ 55.8A, 15V