C3M0060065J-TR
DigiKey Part Number
1697-C3M0060065J-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1697-C3M0060065J-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
1697-C3M0060065J-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3M0060065J-TR
Description
SIC, MOSFET, 60M, 650V, TO-263-7
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 36A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
46 nC @ 15 V
Series
Vgs (Max)
+15V, -4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1020 pF @ 600 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
79mOhm @ 13.2A, 15V