PL-2-5-1016
DigiKey Part Number
345-1528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PL-2-5-1016
Description
THERM PAD 101.6MMX101.6MM GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gold 101.60mm x 101.60mm Square Tacky - Both Sides
Category
Thickness
0.0790" (2.000mm)
Manufacturer
Wakefield Thermal Solutions
Material
Silicone Elastomer
Series
Adhesive
Tacky - Both Sides
Packaging
Bulk
Color
Gold
Part Status
Active
Thermal Conductivity
5.0W/m-K
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life
36 Months
Shape
Square
Storage/Refrigeration Temperature
95°F (35°C) or Below
Outline
101.60mm x 101.60mm