PL-05-5-254
DigiKey Part Number
345-1519-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PL-05-5-254
Description
THERM PAD 25.4MMX25.4MM GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gold 25.40mm x 25.40mm Square Tacky - Both Sides
Category
Thickness
0.0197" (0.500mm)
Manufacturer
Wakefield Thermal Solutions
Material
Silicone Elastomer
Series
Adhesive
Tacky - Both Sides
Packaging
Bulk
Color
Gold
Part Status
Active
Thermal Conductivity
5.0W/m-K
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life
36 Months
Shape
Square
Storage/Refrigeration Temperature
95°F (35°C) or Below
Outline
25.40mm x 25.40mm