PTS1206M1B500RPU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C 1206 (3216 Metric)
Resistors: Hands on Electronic Simulation of an Optimized Linear Output Temperature Sensing Circuit
PTS1206M1B500RPU00
DigiKey Part Number
PTS1206M1B500RPU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS1206M1B500RPU00
Description
SENSOR RTD 500OHM 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PTS1206M1B500RPU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Manufacturer
Vishay
Termination
SMD (SMT) Tabs
Series
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Packaging
Box
Current
0.4 mA
Surface Mount
Resistance @ 0°C
500 Ohms
Grade
Automotive
Resistance Tolerance
±0.3%