PTS0805M2B500RP100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C 0805 (2012 Metric)
Resistors: Hands on Electronic Simulation of an Optimized Linear Output Temperature Sensing Circuit
PTS0805M2B500RP100
DigiKey Part Number
PTS0805M2B500RP100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS0805M2B500RP100
Description
SENSOR RTD 500OHM 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
PTS0805M2B500RP100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current
0.4 mA
Surface Mount
Resistance @ 0°C
500 Ohms
Resistance Tolerance
±0.6%