PAC500005601FAC000
PAC500005601FAC000
DigiKey Part Number
749-PAC500005601FAC000CT-ND - Cut Tape (CT)
749-PAC500005601FAC000TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAC500005601FAC000
Description
RES 5.6K OHM 5W 1% AXIAL
Detailed Description
5.6 kOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)