PAC100006809FA1000
DigiKey Part Number
749-PAC100006809FA1000CT-ND - Cut Tape (CT)
749-PAC100006809FA1000TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAC100006809FA1000
Description
RES 68 OHM 1W 1% AXIAL
Detailed Description
68 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)