MMB0207MC7503FB200
DigiKey Part Number
749-MMB0207MC7503FB200TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-MMB0207MC7503FB200CT-ND - Cut Tape (CT)
749-MMB0207MC7503FB200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMB0207MC7503FB200
Description
RES SMD 750K OHM 1% 1W MELF
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 kOhms ±1% 1W Chip Resistor MELF, 0207 High Voltage Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMB0207MC7503FB200 Models
Category
Composition
Mfr
Features
High Voltage
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
MELF, 0207
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.228" L (2.20mm x 5.80mm)