AC05AT0001009JAC00
DigiKey Part Number
749-1826-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1826-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC05AT0001009JAC00
Description
RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
10 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC05AT0001009JAC00 Models
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)