T55D226M035C0120
DigiKey Part Number
718-2174-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-2174-1-ND - Cut Tape (CT)
718-2174-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55D226M035C0120
Description
CAP TANT POLY 22UF 35V 2917
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 120mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T55D226M035C0120 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
35 V