CWR06MC475KB/PR
DigiKey Part Number
1012-1050-2-ND - Tape & Reel (TR)
1012-1050-1-ND - Cut Tape (CT)
1012-1050-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06MC475KB/PR
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2711
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 2711 (6728 Metric) 1.5Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR06MC475KB/PR Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Series
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
G
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±10%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
35 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C