SQJB80EP-T1_GE3
DigiKey Part Number
SQJB80EP-T1_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQJB80EP-T1_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQJB80EP-T1_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQJB80EP-T1_GE3
Description
MOSFET 2N-CH 80V 30A PPAK SO8
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 80V 30A (Tc) 48W Surface Mount PowerPAK® SO-8 Dual
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQJB80EP-T1_GE3 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32nC @ 10V
Manufacturer
Vishay Siliconix
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1400pF @ 25V
Series
Power - Max
48W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Qualification
AEC-Q101
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
80V
Package / Case
PowerPAK® SO-8 Dual
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
30A (Tc)
Supplier Device Package
PowerPAK® SO-8 Dual
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19mOhm @ 8A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA