SQD97N06-6M3L_GE3
DigiKey Part Number
SQD97N06-6M3L_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQD97N06-6M3L_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQD97N06-6M3L_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQD97N06-6M3L_GE3
Description
MOSFET N-CH 60V 97A TO252AA
Detailed Description
N-Channel 60 V 97A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
125 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6060 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.3mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA